Մարտի 31-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արտաշես Պետրոսյանը նախաձեռնել էր աշխատանքային քննարկում, որի առանցքում էներգետիկ բնագավառի օրենսդրությանը վերաբերող հարցերն էին: Քննարկմանը մասնակցում էին պատգամավորներ, գործադիր մարմնի պատասխանատուներ, ոլորտի մասնագետներ:
Նախատեսվում է փոփոխություններ  եւ լրացումներ կատարել «Էներգետիկայի մասին»  եւ հարակից մի շարք օրենքներում: «Էներգետիկայի մասին» օրենքում առաջարկվող  փոփոխությունը  վերաբերում է էներգաարտադրող տեղակայանքների հզորության չափի  բարձրացմանը: Նախագծի հեղինակ Արտաշես Պետրոսյանի տեղեկացմամբ՝ առաջարկվում է էներգաարտադրող տեղակայանքների հզորության գործող 500 կվտ շեմը բարձրացնել մինչեւ  2մգ/վտ որոշակի սահմանափակումներով:
Մասնավորապես, առաջարկվում է սահմանել, որ  մինչեւ 1 տարվա գործունեություն ծավալած իրավաբանական անձինք կարող են տեղադրել ոչ ավելի, քան 500 կվտ հզորությամբ տեղակայանք, իսկ 1 տարուց ավելի գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք՝ ոչ ավելի, քան 2 մգ/վտ հզորությամբ տեղակայանք՝ հաշվի առնելով նրանց նախորդ տարվա սպառած էլեկտրաէներգիայի ծավալները:
Հեղինակի խոսքով՝ նախաձեռնության նպատակը տնտեսվարողների համար էլեկտրաէներգիայի մատչելիության ապահովումն է, ինչն իր հերթին կնպաստի տնտեսության աշխուժացմանը:

On March 31, the member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Artashes Petrosyan initiated a working discussion, the key of which was considered to be the issues on the legislation of the energy sphere. The MPs took part in the discussion, officers of the executive body and the specialists of the field.
It is planned to Make Amendments and Addenda to the law on Energy and a number of related laws. The Amendments to the law on Energy refers to increasing the size of power for energy generating stations. According to the author of the bill Artashes Petrosyan, it is proposed to increase the power of the current 500 kw threshold to 2 mg / w with certain restrictions.
In particular, it is proposed to define that the legal persons up to 1 year can install no more than 500 kw energy station, and the legal persons more than 1 year – no more than 2 mg / w energy station, taking into account the volumes of the electricity consumed by them last year.
According to the author, the aim of the initiative is the accessibility of the electricity for the entities, which, in its turn will contribute to the enlivening of the economy.